Если приобрести кофе оптом в Белой Церкви, то кофейная диета будет успешной!

Аюрведа

Індійська методика Аюрведа є основою для тибетської і китайської медицини. Крім того, її принципи застосовуються і в сучасній медицині та дієтології. Перекладається назва цього вчення як «принцип життя», «знання життя». Аюрведа говорить, що весь світ складається з ниток, яких існує 3 види. Кожна з них має свої якості, властивості. Всі вони повинні перебувати в гармонії, але коли вона порушується, з'являються Доши.

Дослівно це слово можна перекласти як енергії, що вийшли зі стану рівноваги. Цей дисбаланс проявляється у всіх сферах, зокрема, в людській свідомості і тілі. Всі існуючі Доши можуть бути притаманні людині, але одна з них переважає, у відповідність з чим і визначається типаж, до якого він належить. Від них же багато в чому і залежить, яка дієта по Аюрведі буде обрана для схуднення і поліпшення загального самопочуття.

Яка доша переважає саме в вас? Ознайомтеся з ними, щоб знати, до якого з них належите.


Вата

До цього виду належать люди, у яких переважає розлад енергії Повітря. Їх можна відрізнити за рядом ознак. Вони худорляві, як правило, мають високий зріст, довгі ноги і руки. Їх хода швидка, але кроки уривчасті і короткі. У людей, що належать типу Вата, шкіра зазвичай має темнувате забарвлення. Як правило, волосся у них тонке, темного кольору. Підборіддя, як правило, виражено слабо, губи тонкі, очі невеликі, зазвичай темні або сірі.
За Аюрведою ці люди чутливі і неспокійні. Вони досить активні, а виражати себе краще за допомогою творчості, спорту. Такі люди недовірливі, схильні до аналізу, надмірним побоюванням, підозрілості, тому нерідко їх дружні відносини складаються не зовсім вдало. Вони володіють прекрасною уявою, артистичні, активні в сексуальній сфері.
 

Пітта

Ця Доша позначає перетравлення. У людей, що належать типу Пітта, переважає Вогняна енергія. Зазвичай вони мають середній зріст, за конституцією тіла мускулисті. Волосся у них світле, м'яке, шкіра і очі світлі, зуби рівні. Такі люди мають хороший апетит, перетравлюється їжа швидко.
Що стосується характеру і розумових здібностей, індивіди типу Пітта дуже швидко засвоюють інформацію, аналізують, роблять висновки. Вони здатні, хоробрі, що дозволяє їм досягати своїх цілей.

Капха

Індивіди типу Капха відрізняються міцною конституцією тіла. Вони швидко набирають зайву вагу, а от позбутися від неї їм досить складно. Їх шкіра товста, блискуча, нерідко вона є жирною. Кісткова система масивна, зуби великі, білі. Їх волосся зазвичай має темний колір, воно м'яке і густе. Ці люди мають хороший апетит, але травна система зазвичай погано справляється з переварюванням великої кількості споживаної їжі.

Вата-Пітта

Індивіди цього типу відрізняються оригінальним мисленням і здатністю втілювати в життя свої задумки. Апетитом ці люди відрізняються хорошим, а ось травлення у них слабке.

Пітта-Капха

Люди цього типу легко досягають успіху, вони мають міцне здоров'я і міцну статуру.

Капха-Вата

Ці люди відрізняються нерішучістю, підозрілістю. Як правило, ці індивіди високого зросту. Часто вони страждають порушенням роботи шлунково-кишкового тракту, органів дихання.
В людині необов'язково переважає тільки одна Доша. Їх може бути дві, внаслідок чого дотримуватися дієти для схуднення Аюрверда передбачає з урахуванням переважаючих у людини якостей.
У Аюрведі один з головних моментів полягає в тому, що будь-яке лікування (боротьбу із зайвою вагою теж потрібно вважати лікуванням, тому що це наслідок порушення балансу дош в організмі) має бути диференційованим, тобто враховує індивідуальні особливості людини.
Перефразовуючи відому приказку, що Капха добре, то Ваті - смерть. Якщо надто вимоглива до своєї зовнішності панянка з комплекцією, при якій хіба що вітром не здуває, знайде-таки десь у себе зайвий жир, то їй будуть показані одні речі. Якщо ж боротьбу з кілограмами почне королева, обдарована природою більшою статурою та ще й має схильність до повноти, то це зовсім інша історія.

Перші кроки

Але все ж універсальні засоби, які допомагають скинути вагу, безумовно, існують. Це, як кажуть в математиці, необхідні умови, але не достатні. Хоча, цілком ймовірно, що тим, у кого проблема не є серйозною, нічого більше і не знадобиться. Отже, ось ці необхідні кроки, з яких слід починати:
- виключити зі свого раціону всю сміттєву їжу. Всі напівфабрикати, різні снеки, чіпси, шоколадки, газовану воду та іншу отруту. Вона не дає вам нічого крім засмічення організму. Ви ж не хочете асоціювати себе з помийним відром? Ось і не потрібно;
- змістити акценти в споживанні їжі. Сучасна людина, якщо вона не усвідомлює необхідності харчуватися правильно, споживає занадто багато м'ясного, мучного, солоного, жирного. Кількість такої «їжі» потрібно зменшувати і зменшувати;
- регулювати обсяг і щільність споживаної їжі в залежності від часу доби. Ось схема в порядку убування щільності: обід - вечеря - сніданок - полуденок. Обід повинен припадати на полудень (не забувайте про літній час), в цей час можна вживати найважчі продукти. Вечеря - не пізніше ніж за 2-3 години до сну, в більшій мірі тут підійдуть овочі. Час сніданку немає сенсу вказувати, тому що у багатьох воно залежить від способу життя. Сніданок повинен бути легким (підійдуть і каші, і фрукти, і молочні продукти - тільки не всі разом), а хтось цілком може обходитися і без нього (просто стежте за своїми відчуттями);
- протягом дня пити чисту негазовану воду. Краще - за півгодини до їди. До однієї склянки можна випивати і під час їжі. А ось після їжі пити нічого не потрібно, інакше процес схуднення розтягнеться на невизначений термін. Також варто випивати склянку води вранці після пробудження;
- дотримуватися принципів правильного харчування. Ні в якому разі не слід переїдати і їсти без почуття голоду - це підриває силу травного вогню і зашлаковує організм. З тієї ж причини не варто їсти в засмучених почуттях. Пережовувати їжу потрібно довго, краще не поспішаючи, причому робити це сидячи, а не стоячи, в спокійній обстановці, без зайвих розмов і т.д. Їжа не повинна бути холодною.
- окремо звертаю увагу: сучасна людина цілком може і повинна їсти менше. Знижуйте кількість споживаної їжі;
- враховувати рекомендації по сполучуваності продуктів. Фрукти - окремо від усього. Риба, м'ясо, яйця, молоко і кисломолочні продукти не повинні змішуватися в одній трапезі (ні в яких варіаціях). Сприяє схудненню і роздільне харчування (хоча Аюрведа з певних причин про неї не згадує), коли білки і вуглеводи споживаються в різні прийоми їжі;
- влаштовувати розвантажувальні дні (відпочивати від важкої їжі; наприклад, їсти тільки овочі і фрукти, можна - у вигляді соків, супів-пюре);
- обов'язково підвищити фізичну активність. Намагатися виходити на прогулянку після трапези;
- уникати фанатизму. Немає нічого поганого в тому, якщо ви будете позбавлятися від шкідливих звичок не зразу, а поетапно. Менше стресів для організму. При цьому, якщо під час їжі ви будете перейматися якимись думками від того, що ваша їжа не достатньо корисна або ви щось робите не так (в черговий раз вечеряєте занадто пізно), це саме по собі буде шкідливо.

Отже, в ряді випадків цих заходів може виявитися достатньо. Ви позбавите організм від зайвого навантаження, налагодите травний вогонь, а решту він відрегулює сам.

Просунутий рівень

Кілька слів про проблему надмірної ваги. Згідно Аюрведі, жирова тканина - це не щось зайве для організму, вона виконує цілком певну функцію. В першу чергу, це мастило м'язів і сухожиль. Але крім цього, жирова тканина впливає і на психологічний стан - приносить задоволення, дозволяє відчути себе коханою, дає відчуття безпеки.

Тут ми підійшли до однієї з психологічних проблем, пов'язаних із зайвою вагою, - це брак любові. Однак ясна річ, що ніякої жир любові не замінить і від проблем не захистить. При його надлишку може спостерігатися лише посилення уподобань, жадібності - це психологічні проблеми високої Капхи. Ніякі проблеми не можна «заїдати» - їх потрібно вирішувати, але іншими способами.

Окремо хочу звернути увагу на ефект, пов'язаний з деякими смаками. Згідно Аюрведі, гіркий смак покращує обмін речовин і сприяє очищенню організму, сприяє також переварюванню цукру і жиру, послаблює тягу до солодкого. Вважається, що продукти з гірким смаком ми вживаємо нижче норми (на відміну від солодкого) - так що їх кількість можна збільшувати (гіркий смак міститься в різних листових овочах).

Гострий смак стимулює травлення, сприяє потовиділенню - тобто зменшенню жирової тканини. До гострої їжі деякі люди схильні звикати - іноді на шкоду своєму організму. У будь-якому випадку, гостре і гірке може допомогти в схудненні, але в якій мірі їх можна вживати - залежить від індивідуальної конституції.

Ми плавно підійшли до того, що далі необхідно встановити співвідношення дош в своєму організмі. Це допоможе вибрати правильну тактику.

Заходи, які можна рекомендувати, зводяться до дієти, трав, голодування, пототерапіі (мається на увазі лазня або сауна), фізичних вправ. Причому зверніть увагу, що аюрведичний підхід не має нічого спільного з підрахунком калорій. Залежно від переваги тієї чи іншої доши буде корисно наступне:
● Людям Вата-конституції, цілком ймовірно, буде досить просто дотримуватися дієти для врівноважування своєї доши, зменшивши кількість жирів (але зовсім без них Ваті не можна). Таким чином, Ваті не слід виключати з раціону ті продукти, на які як правило, накладають табу (мова йде, наприклад, про молочні продукти, пшениці та ін.). Базові смаки - це солодкий, кислий і солоний. Слід уникати чистих цукрів - вживати краще складні вуглеводи. Можна додати трохи гострого, трохи - гіркого (гіркий смак більшою мірою збуджує Вату, тому з ним потрібно бути акуратніше). Зі спецій підійдуть більш м'які типу коріандру, фенхелю, кардамону, а ось чорним і червоним перцем захоплюватися не потрібно. Щодо пототерапіі краще буде російська лазня, а не сауна. Однак тут потрібно бути обережним, щоб не допустити виснаження і зневоднення організму. Голодування Ваті зазвичай не рекомендуються.
Людям Вата-типу потрібно звернути увагу на свій психологічний стан - якщо є необхідність заспокоїти нервову систему, то можна використовувати, наприклад, валеріану або мускатний горіх (останній можна вживати з молоком, молоко доводити до кипіння). Хоча важливо працювати і на рівні мислення, змінюючи своє ставлення до світу. В цілому, Ваті не слід сильно захоплюватися ідеєю скидання зайвої ваги.
● Представникам Пітта-типу зазвичай рекомендується дієта по врівноважуванню Пітти. Смаки - солодкий, гіркий і терпкий. Тому гостра їжа в даному випадку не підходить, хоча Пітта цілком може призвичаїтися до гострого. Дуже корисні салати зі свіжих овочів, особливо - листових. Зі спецій підійде куркума. Можна приймати також гіркі трави (це барбарис, кульбаба, тирлич). Баня або сауна Пітті не дуже показані, в силу того, що доша ця - гаряча. Однак, цілком можливо, якийсь м'який і нетривалий варіант пототерапіі стане в пригоді. Пітта може спробувати поголодувати. Що стосується передумов до зайвої ваги у Пітти, то зазвичай це переїдання, яке виникає в силу хорошого апетиту. Позбавленню від подібних звичок і залежностей допомагає рослина брами.
● Власникам Капха-конституції потрібно дотримуватися дієти по зниженню відповідно Капхи. Важливо налагодити травний вогонь - з ним у людей даного типу бувають проблеми. Показані і гострий, і гіркий смаки, поряд з в'язким. Зі спецій - червоний і чорний перець, імбир, куркума. Чудово підійде барбарис - він усуває надлишок жирової тканини.
Дієта по зниженню Капхи досить сувора - слід відмовитися від жирів, від молочних продуктів (можна пити козяче молоко), м'яса, солодкого (включаючи солодкі фрукти), не кажучи вже про ті шкідливості, які вказані в першій частині цієї статті. Корисні пророщені зерна. Овочі краще готувати на пару. Якщо вранці немає апетиту, то Капха цілком може обходитися без сніданку (звичайно, якщо немає апетиту у представників інших типів, тобто також не варто; просто Капха може частіше стикатися з подібним явищем). Потрібно пити гарячу воду (можна з медом і лимонним соком - коли з'являється відчуття голоду) або гарячі трав'яні чаї. Зазвичай показано голодування, інтенсивні фізичні вправи, сауна. Корисно промивати ніс сольовим розчином. Рекомендуються зігріваючі форми пранаями (наприклад, бхастрика або дихання правою ніздрею). Але всі заходи слід вводити поступово, щоб не створювати стрес для організму. Капха протипоказаний тривалий нічний сон, вдень же спати взагалі не слід.

Ще одна загальна рекомендація для всіх. Я вже говорив, що ніколи не слід приступати до трапези, якщо ви не голодні. Щоб порушити апетит можна прийняти що-небудь стимулююче: це може бути свіжий імбир (невеликий шматок слід натерти, додати до нього трохи лимонного соку і трохи солі) або склад трікату (суміш з сушеного імбиру, чорного перцю і довгого перцю - піппалі; зазвичай рекомендується для Капхи).

І останнє. Якщо питання схуднення не стоїть гостро, то краще вирішувати його в теплу пору року - навесні-влітку. При настанні холодів в природі починає посилюватися вплив Вата-доши, а це не найсприятливіший фон, оскільки скидання ваги - це, по суті, зменшення Капхи і, як наслідок, посилення Вати.

Будьте стрункими! Тільки пам'ятайте, що стандарти стрункості для кожної доши - свої.